Piaskowiec jest to drobnoziarnista skała osadowa powstająca z połączenia rożnych minerałów. Jest bardzo plastyczny co ułatwia jego obróbkę i tworzenie ciekawych kompozycji. Różnorodność kolorów pozwala dopasować go do dowolnego wnętrza tworząc jednocześnie wyjątkowy klimat.
Piaskowce w zależności od technologii obróbki możemy podzielić na:
- Łupany – świetnie sprawdza się jako wykończenie ogrodzenia bądź elewacji
- Szlifowany – gładki, wykorzystywany wewnątrz pomieszczeń, np. na podłodze lub jako obudowa kominka
- Polerowany – uzyskiwany w procesie precyzyjnego polerowania nabiera połysku; świetnie się prezentuje we wnętrzach w stylu glamour.
Piaskowiec z uwagi na swoje właściwości plastyczne można wykorzystać w wielu miejscach. Może być użyty jako dekoracja ścienna, obudowa kominka lub lustra, np. w postaci dekoracyjnych cegiełek. Piaskowiec w wersji zbitej dobrze sprawdzi się jako materiał na schody czy elewację.
Jest odporny na ogień, niskie temperatury. Jednak należy mieć na uwadze, że piaskowiec bardzo chłonie wodę. Dlatego tak ważne jest zaimpregnowanie materiału zaraz po jego ułożeniu.
Zastosowanie piaskowca jest bardzo duże. W zależności od potrzeb i sposobu wykończenia, kamień ten można wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Można z niego wykonać parapety, balustrady, schody, fasady zewnętrzne oraz może służyć jako element ogrodzenia. Wewnątrz pomieszczeń doskonale sprawdza się jako obudowa kominka, bądź parapet wewnętrzny. Również doskonale spełni swoją funkcję w ogrodzie, jako mały element architektury dekoracyjnej typu studnia, fontanna, obrzeża oczek wodnych, rabatek czy alejek.
Aby piaskowiec zachował swój piękny i elegancki wygląd trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Im ma bardziej nieregularny kształt, tym mocnej należy zwrócić uwagę na jego impregnację i czyszczenie.
Bezsprzecznie największymi zaletami piaskowca są wytrzymałość i łatwość w obróbce, a jego jasne odcienie nadają wnętrzu przyjazny i ciepły klimat – staje się ono bardziej przytulne. Z powodzeniem może on być zastosowany zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrzach.
Niestety do wad należy zaliczyć jego porowatość. Bez impregnacji nasiąka wodą i niszczy kamień od środka. Dlatego warto, już na początku, zainwestować w dobrej jakości impregnaty.