Możliwe wykończenia powierzchni z kamienia i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

25 stycznia 2023

Wybór kamienia naturalnego do naszego domu czy mieszkania wiąże się z podjęciem wielu decyzji, związanych np. z jego rodzajem, kolorem lub wzorem. Dodatkowo powinniśmy zdecydować o sposobie wykończenia samego kamienia, uwzględniając przeznaczenie danego elementu. W zależności od tego, czy będzie to okładzina ścienna, podłogowa, schody czy może blat w kuchni lub łazience, wykończenie kamienia może się różnić. Do wyboru mamy kilka opcji obróbki powierzchni. Do najczęściej wybieranych należą:

 

Poler – wybór częsty przy granicie i marmurze

Jak można się domyślić po nazwie, ten rodzaj wykończenia pozostawia kamień idealnie gładki i wydobywa jego kolor. Uzyskuje się go poprzez szlifowanie specjalnymi kamieniami szlifierskimi. Możemy uzyskać efekt powierzchni pełnego poleru (gładka i błyszcząca) lub matu (gładka i matowa) w zależności od zastosowanych kamieni szlifierskich i długości trwania tego procesu.

Takie wykończenie sprawdzi się w przypadku blatów kuchennych, jako okładzina ścienna lub schodów.

 

Wykończenie szczotkowane lub antykowane

Ta metoda daje efekt odwrotny do poleru – kamień staje się matowy, lekko chropowaty, a tym samym w a tym samym w małym stopniu antypoślizgowy. Takie wykończenie uzyskuje się dzięki specjalnym szczotkom, które mechanicznie, ale w naturalny sposób, bez użycia impregnatów pozwala wydobyć głębie koloru. Efekt końcowy jest zawsze zależny od kamienia wyjściowego i jego faktury. Dlatego, ze względu na taką ogromną ilość kombinacji wykończenia szczotkowanego, możemy śmiało mówić o jego wyjątkowym i unikalnym charakterze.  Ponieważ porównuje się tą metodę wykończenia o antycznym wyglądzie, faktura ta zwana jest również antykowaną.

Elementy z zastosowaną fakturą szczotkowaną sprawdzą się jako wewnętrzne schody lub parapety, podłogi, posadzki, wszelkiego rodzaju blaty ale również elewacje czy wewnętrzne okładziny ścienne.

 

Wykończenie płomieniowane

Efekt „postarzenia” uzyskuje się poprzez kilkuetapowe działanie:

– ogrzanie powierzchni palnikiem, aby ją skutecznie osuszyć

– płomieniowanie, czyli ogrzanie za pomocą specjalnych palników do bardzo wysokiej temperatury (adekwatnie dobrany do obrabianej powierzchni)

– dokładne oczyszczenie powierzchni ze złuszczonego kamienia

W ten sposób faktura kamienia nabiera pożądanych walorów użytkowych i wizualnych. Staje się  bardzo szorstka i chropowata (posiada kilkumilimetrowe wgłębienia), a więc antypoślizgowa. Jest przy tym całkowicie matowa, a nieimpregnowana ma bardzo słabe nasycenie kolorów.

Najczęściej płomieniuje się granit, który staje się całkowicie mrozoodporny, ma niską chłonność i wysoką odporność na zabrudzenia. Jednakże, ten rodzaj wykończenia nie zamyka porów kamienia, dlatego warto go zaimpregnować.

Można również spotkać płomieniowany kwarcyt czy piaskowiec. Natomiast, bardzo rzadko stosuje się tą metodę przy wykończeniu marmuru. Nie płomieniuje się płyt żywicowanych lub już zaimpregnowanych.

Znając już właściwości jakich nabiera kamień płominiowany, można łatwo znaleźć jego zastosowanie. Będą to między innymi: wszystkie zewnętrzne schody, elewacje, podjazdy, chodniki, podłogi i ściany balkonów oraz tarasów i wiele innych elementów. Wewnątrz wykorzystamy go wszędzie tam gdzie niezbędne są antypoślizgowe powierzchnie i panuje wysoka wilgotność.

 

Wykończenie piaskowane

Wykończenie piaskowe uzyskuje się na skutek działania strumienia suchego piasku. Dekoracyjnym walorem tak uzyskanej powierzchni jest jej delikatna chropowatość, która pozostaje równa, matowa i nie odbija światła. Efekt jest uzależniony od rodzaju i koloru obrabianego kamienia.

Ze względu na swoje walory techniczne jakim jest szorstka faktura, często stosowane jest punktowo, np. do wykonania zabezpieczeń w postaci pasków antypoślizgowych na polerowanych schodach, tarasach, podłogach czy posadzkach, np. w łazience lub garażu. A w budynkach użyteczności publicznej, takie wykończenie będzie zdecydowanym najlepszym wyborem, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości.

Metoda, którą wybierzemy, zależy więc nie tylko od przeznaczenia danego elementu, ale też naszego gustu i stylu naszych wnętrz.

#technistone @technistonePolska @technistone_pl
zdjęcie: https://www.technistone.com/

https://kamien.pl/wp-content/uploads/2022/03/modeco-stone-1.png
O Nas
Modeco Stone działa w branży obróbki oraz montażu kamieni naturalnych już od 2000 roku. Jako jeden z liderów na rynku, od ponad 20 lat zajmujemy się importem granitu, kwarcytu, trawertynu, piaskowca, marmuru, konglomeratu i spieku z całego świata.
Nasz Instagram

All Rights Reserved © 2022 Modeco Stone | Wykonanie TrendSEO.pl | Pozycjonowanie Grupa Tense