Remont kuchni i dobór odpowiednich materiałów to ważne zadanie przed każdym projektującym nowe pomieszczenie. Kuchnia powinna spełniać wiele funkcji, a jednocześnie być przestronna i wygodna ułatwiając przy tym codzienne przygotowywanie posiłków. Poza wyborem mebli, kolorów czy elementów wykończenia ważny jest wybór idealnego blatu.
Blat w kuchni to element narażony najbardziej na kontakt z woda, parą, gorącymi naczyniami, ostrymi narzędziami itp. Dlatego decydując się na blat z kamienia mamy gwarancję, że będzie on wytrzymały i odporny na uszkodzenia.
Jeśli myślimy o solidnym, trwałym i odpornym blacie to zdecydowanie powinniśmy wybrać wersję kamiennego blatu z granitu bądź konglomeratu.
W tym kontekście, granit bezwzględnie będzie stanowić najlepsze rozwiązanie. Przetrwa on najtrudniejsze wyzwania, gdyż jest odporny na uderzenia, zarysowania, ścieranie i inne czynniki mechaniczne. Ten naturalny kamień od lat króluje w kuchni, zapewniając jej trwałość. Prawidłowo zaimpregnowany nie chłonie wody. Jest również odporny na działanie kwasów. Oprócz wyżej wymienionych cech, należy wspomnieć o jego zaletach wizualnych: prezentuje się elegancko i szykownie, nadając wnętrzu ekskluzywny charakter.
Konglomerat zaś to kruszywo, które w połączeniu z żywicą epoksydową tworzy bardzo twardy materiał. Konglomerat można wytworzyć zarówno z marmuru, jak i z granitu. Należy jednak pamiętać, że przyjmuje on właściwości materiału z jakiego jest zrobiony. Co oznacza, że w przypadku konglomeratu z marmuru będzie on mniej odporny na kwasy niż konglomerat z granitu.
Dodatkowo, istnieje bardzo szeroki wybór kolorystyczny tego materiału jak i jego sposobów wykończenia czy zdobień. Atutem jest także możliwość wykonania go w dowolnej grubości, przy zachowaniu zbliżonych właściwości do kamienia naturalnego. Nie można również pominąć kolejnej zalety konglomeratu jaką jest jego waga – około 20% lżejszy od klasycznego granitu czy marmuru, przy tej samej grubości. Co więcej, umożliwia bezspoinowe łączenie ze zlewozmywakiem czy parapetem.
Blat z konglomeratu będzie odporny na wilgoć, wysokie temperatury oraz związki chemiczne. Jednakże mimo sporej różnorodności kolorystycznej, nie zachowa on naturalnej struktury kamienia. Należy także uważać przy polerowanym blacie z konglomeratu na możliwość pojawienia się zarysowań przy intensywnym użytkowaniu, np. krojenie bezpośrednio na blacie. Ten problem można jednak ominąć wybierając wykończenie blatu w szlifie.
Także, jak wspomniano wyżej, blat z granitu będzie cechował się wyjątkową trwałością w użytkowaniu, jest odporny na przebarwienia, a przy tym nie wchłania zapachów. Jednakże występuje w bardziej ograniczonym wachlarzu kolorystycznym i może nadawać wnętrzu nieco chłodniejszego wyglądu. Pamiętać także należy o impregnacji granitu. Mikro otwarte pory należy odpowiednio i często zabezpieczać
Podsumowując: jeśli stawiamy na tradycję, trwałość i nie jesteśmy wymagający odnośnie kolorów – postawmy na granit. Natomiast, jeśli mamy wymarzone kolorystycznie wnętrze wybierzmy konglomerat, będzie nieco tańszy.