Impregnat do kamienia naturalnego – jak go wybrać i zastosować ?

5 października 2022

Kamień naturalny, poza walorami estetycznymi, charakteryzuje się także wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia. Jednak wraz z upływem lat wymaga szczególnej pielęgnacji i konserwacji. Jak każda powierzchnia ulega on również biologicznej korozji pod wpływem wilgoci. Z czasem na powierzchni mogą powstać brzydkie plamy z tłuszczu, kawy, herbaty bądź innych produktów. Problem ten dotyczy nie tylko blatów, ale także i podłóg, ścian czy powierzchni zewnętrznych. W tych miejscach kamień może ulec przebarwieniu z powodu nadmiernej wilgoci co w konsekwencji może prowadzić do powstania zielonego nalotu. Właściwa impregnacja pozwala zachować estetyczny wygląd na dłużej.

Impregnat to substancja, która pozwala zabezpieczyć strukturę kamienia przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami i wilgocią. Impregnat tworzy niewidzialną powłokę hydrofobową, która wnika w mikroszczeliny w strukturze kamienia, wyrównuje powierzchnię i ją zabezpiecza.

Wybór impregnatu zależny jest od rodzaju powierzchni i miejsca na jakiej chcemy go zastosować. Inny rodzaj impregnatu będzie zastosowany na zewnętrznych powierzchniach, gdzie kamień jest zdecydowanie bardziej narażony na uszkodzenia, a inny wewnątrz domu. Kolejnym czynnikiem jakim powinniśmy się kierować to rodzaj kamienia. Są powierzchnie bardziej chłonne i takie o znikomej wrażliwości na wilgoć. Następnie warto określić sposób wykończenia powierzchni. Gładkie – polerowane, szlifowane – zdecydowanie są bardziej odporne na kurz, brud i wilgoć. Kamień bez uszlachetnienia – płomieniowany, łupany, groszkowany – zdecydowanie lepiej zabezpieczyć już przed rozpoczęciem użytkowania. Sprawi to, że dłużej będziemy cieszyć się zadbaną powierzchnią. Przy mnogości oferowanych preparatów do impregnacji warto także wybrać efekt jaki chcemy uzyskać po zastosowaniu preparatu: efekt wzmocnienia intensywności koloru bądź efekt mokrej powierzchni, są także produkty nadające wyjątkowy połysk lub mat.

Wybór impregnatu najlepiej skonsultować z wykonawcą danej powierzchni. Zazwyczaj sprzedawca zaleca używanie konkretnych produktów do wybranych rodzajów kamienia.
Impregnacja jest czynnością dość prostą. Warto pamiętać o kilku zasadach: najlepiej wykonać ją co najmniej 2 tygodnie od montażu kamienia. Przy bardziej chłonnych powierzchniach czynność powinno się powtórzyć dwukrotnie dla uzyskania idealnego efektu. Drugą warstwę należy nałożyć od 1-4 godzin po pierwszej w zależności od zaleceń producenta. Impregnat najlepiej nakładać gąbką, pędzlem lub miękką szmatką nie pozostawiającą kłaczków. Warto pamiętać, aby w przypadku impregnacji bardzo gładkiej podłogi, po zakończeniu impregnacji zabezpieczyć ją preparatem antypoślizgowym.

https://kamien.pl/wp-content/uploads/2022/03/modeco-stone-1.png
O Nas
Modeco Stone działa w branży obróbki oraz montażu kamieni naturalnych już od 2000 roku. Jako jeden z liderów na rynku, od ponad 20 lat zajmujemy się importem granitu, kwarcytu, trawertynu, piaskowca, marmuru, konglomeratu i spieku z całego świata.
Nasz Instagram

All Rights Reserved © 2022 Modeco Stone | Wykonanie TrendSEO.pl | Pozycjonowanie Grupa Tense