Kamień naturalny – mycie i konserwacja

15 stycznia 2023

Kamienie naturalne to jeden z najtrwalszych materiałów, jaki możemy wykorzystać w naszym domu. Jeżeli chcemy, żeby po latach dalej wyglądał jak nowy i nie posiadał przebarwień czy zarysowań, warto poznać kilka sposobów na jego mycie i konserwację.

 

Używaj podstawek i uważaj na temperaturę

Kamienie jak marmur, granit czy kwarcyt co do zasady są wytrzymałe. Natomiast, jeżeli nie będziemy wystarczająco uważni, możemy dopuścić do powstania na nich plam. Aby tego tego uniknąć, używajmy podstawek pod szklanki czy kieliszki gdy stawiamy je na blacie wykonanym właśnie z tych materiałów. Zwróćmy również szczególną uwagę przy alkoholu, tłustych potrawach albo sokach z cytrusów cytrusów. Zawarte w nich naturalne kwasy trawią i matowią powierzchnię wielu kamieni, a tłuszcz może w nie wsiąknąć. Dlatego właśnie, na wszelki wypadek, warto postawić pod nie podkładki.

Tak samo nie powinniśmy kłaść na kamiennych powierzchniach bardzo gorących przedmiotów. Używaj mat pod naczynia i podkładek pod porcelanę, ceramikę, srebro lub inne przedmioty, które mogą porysować powierzchnię.

Warto dodać w tym miejscu, że w przeciwieństwie do kamieni naturalnych, temat ma się zupełnie inaczej przy zastosowaniu spieków kwarcowych, gdzie ani wysoka temperatura, tłuszcz czy kwaśne napoje nie są im straszne.

 

Jak czyścić kamień?

Ta kwestia będzie w pełni zależna od rodzaju kamienia z jakim mamy do czynienia. Zacznijmy od granitu. Jest to kamień bardzo wytrzymały, można czyścić go środkami uniwersalnymi. Granit w wykończeniu polerowanym jest kamieniem naturalnie błyszczącym, dlatego nie wymaga dodatkowego nabłyszczania.

Z kolei marmur potrzebuje już odpowiednich środków – bez nich może stracić swój połysk. Środki czyszczące, których używamy, powinny być delikatne i nabłyszczające, ale bez zawartości olejów.

W przypadku piaskowca musimy bardzo uważać – jest on wyjątkowo delikatny i łatwo możemy go  zniszczyć. Dlatego powinniśmy używać środka, który jest przeznaczony typowo do piaskowca.

 

Pamiętaj o impregnacji kamienia

Jeżeli chcesz cieszyć się blatami, schodami, ścianami czy podłogami z kamienia, to pamiętaj o regularnej impregnacji. Takie środki można nakładać okresowo, w zależności od zużycia materiału i porowatości kamienia, takiego jak marmur, granit lub wapień. Zawsze pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i nakładać impregnat przy otwartych oknach i/lub przy wystarczającej wentylacji.

 

Powierzchnie podłogowe

Jeżeli chcesz utrzymać kamień naturalny na podłodze w dobrym stanie, często przecieraj podłogi, używając czystego, suchego mopa do kurzu. To piasek, brud i żwir wyrządzają największe szkody powierzchniom z kamienia naturalnego. Maty lub dywaniki wewnątrz i na zewnątrz wejścia pomogą zminimalizować ilość brudu, który może porysować kamienną podłogę. Upewnij się, że spód maty lub dywanika jest antypoślizgowy.

Do rutynowego sprzątania zaleca się stosowanie mopa parowego lub neutralnych środków czyszczących. Zawsze pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta podczas używania jakichkolwiek środków lub urządzeń czyszczących.

Na koniec kilka uniwersalnych rad:

  • pamiętaj, żeby nie używać zbyt dużej środków do czyszczenia – mogą powodować smugi
  • nie używaj produktów zawierających oleje, kwas cytrynowy, ocet lub inne kwasy na marmurze czy wapieniu
  • powierzchnię po umyciu odpowiednim środkiem dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha miękką ściereczką
  • często zmieniaj wodę do płukania
  • nie używaj proszków ani kremów do szorowania; produkty te zawierają materiały ścierne, które mogą porysować powierzchnię.

 

#technistone @technistonePolska @technistone_pl
zdjęcie: https://www.technistone.com/

https://kamien.pl/wp-content/uploads/2022/03/modeco-stone-1.png
O Nas
Modeco Stone działa w branży obróbki oraz montażu kamieni naturalnych już od 2000 roku. Jako jeden z liderów na rynku, od ponad 20 lat zajmujemy się importem granitu, kwarcytu, trawertynu, piaskowca, marmuru, konglomeratu i spieku z całego świata.
Nasz Instagram

All Rights Reserved © 2022 Modeco Stone | Wykonanie TrendSEO.pl | Pozycjonowanie Grupa Tense