Jaki wybrać kamień naturalny na parapet ?

3 sierpnia 2022

Zazwyczaj skupiamy się na wyborze okien, a rzadziej na samych parapetach. A przecież są one uzupełnieniem i podstawą dla framug okiennych i mogą zaważyć na charakterze wnętrza albo na wyglądzie naszego domu z zewnątrz. Doradzamy jaki kamień naturalny na parapet wybrać.

Czym powinien się charakteryzować dobry parapet?

Parapet powinien być przede wszystkim bardzo wytrzymały na różne czynniki. Dotyczy to szczególnie parapetu zewnętrznego, ponieważ musi on znosić zmienne warunki atmosferyczne, a często również uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia. Na takie urazy ryzyko uszkodzeń musi też być oczywiście odporny parapet wewnętrzny. Jednak funkcjonalność to nie wszystko – parapet musi też dobrze wyglądać i pasować do naszych wnętrz. Dlatego tak często wybieramy kamień naturalny, który pozwala na szeroki wybór kolorów.

Marmur, granit czy konglomerat, spiek?

Często wybieranym kamieniem jest marmur. Kojarzy się nam oczywiście z elegancją. Dzięki bardzo bogatym wzorom i szerokiemu wachlarzowi kolorów możemy dobrać rodzaj marmuru idealnie pasujący do naszego wystroju wnętrza. Parapet marmurowy jest jednak stosunkowo delikatny, ma wysoką chłonność, dlatego polecamy go jako materiał na parapet wewnętrzny.

Z kolei na zewnątrz dobrze sprawdzi się granit. Ta głębinowa skała jest bardzo wytrzymała, dlatego dobrze zniesie wszystkie warunki pogodowe oraz ewentualne zarysowania. Granit nie jest tak chłonny jak marmur, ale mimo wszystko musi być odpowiednio zaimpregnowany. Ponieważ cechuje go nie tylko wytrzymałość, ale też ciekawy wygląd, to sprawdzi się również na parapet wewnętrzny.

Materiałami które świetnie sprawdzą się też na parapet jest konglomerat lub spiek. Są to materiały, składające się w około 90% z naturalnych komponentów oraz z pigmentów. Zarówno konglomerat jak i spiek charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz znikomą chłonność, więc nadaje się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Tutaj plusem jest też na pewno szeroki wybór kolorów i wzorów.

https://kamien.pl/wp-content/uploads/2022/03/modeco-stone-1.png
O Nas
Modeco Stone działa w branży obróbki oraz montażu kamieni naturalnych już od 2000 roku. Jako jeden z liderów na rynku, od ponad 20 lat zajmujemy się importem granitu, kwarcytu, trawertynu, piaskowca, marmuru, konglomeratu i spieku z całego świata.
Nasz Instagram

All Rights Reserved © 2022 Modeco Stone | Wykonanie TrendSEO.pl | Pozycjonowanie Grupa Tense