W ostatnich latach rośnie zainteresowanie urządzaniem domowych wnętrz z zastosowaniem materiałów inspirowanych naturą. Jednym z nich jest spiek kwarcowy, który znajduje zastosowanie jako trwała i efektownie wyglądająca okładzina ścienna i podłogowa. Czym tak naprawdę jest spiek kwarcowy, czy materiał ten jest w 100% naturalny i jakie są jego cechy charakterystyczne?
Spiek kwarcowy — definicja i pochodzenie?
Określenie „spiek kwarcowy” dotyczy materiału powszechnie używanego w wykańczaniu wnętrz, jest to materiał o częściowo naturalnym pochodzeniu, który wymaga zaawansowanego procesu technologicznego. Drobna mączka, którą tworzą zmielone minerały, jest łączona z żywicą, prasowana i wypalana w wysokiej temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza. W skład mieszanki używanej do produkcji spieku kwarcowego wchodzą różne kamienie i minerały, w tym np. piasek kwarcowy, marmur i granit. Tak otrzymane płyty cechuje znakomita odporność na czynniki atmosferyczne, w tym wysoką temperaturę, a nawet ogień. Co więcej, płyty ze spieku kwarcowego, dzięki temu, że mają małą grubość, zaczynającą się od 6 mm, są stosunkowo lekkie więc można je montować bez podziałów.Ta cecha jest ważna wszędzie tam, gdzie wymagany jest montaż elementów, który nie będzie posiadał widocznych łączeń.
Gdzie stosuje się spiek kwarcowy?
Spiek kwarcowy ma wiele zastosowań. Powszechnie używa się go jako alternatywę dla tradycyjnych płytek gresowych, np. do kafelkowania podłóg i ścian. Używany jest również do produkcji wysokogatunkowych blatów kuchennych, parapetów czy powierzchni podłóg. Za tak szerokim zastosowaniem spieku kwarcowego przemawiają przede wszystkim jego właściwości — jest wytrzymały, odporny na zarysowania i plamy, a także łatwy w utrzymaniu go w czystości. Co ważne, nowoczesny proces produkcyjny umożliwia nadanie spiekowi kwarcowemu unikalnej kolorystyki i struktury, dzięki czemu może naśladować nie tylko w 100% naturalny kamień, ale również drewno lub beton. Spiek kwarcowy to zatem doskonały wybór przy wykańczaniu wnętrz zaaranżowanych zarówno w stylu klasycznym, jak i skandynawskim lub industrialnym.